Echipa condusa de LeBron James a castigat, 157-155 cu Team Giannis (Antetokounmpo), meciul vedetelor din liga profesionista nord-americana de baschet (NBA), ajuns la a 69-a editie, care a avut loc duminica la Chicago si i-a fost dedicat lui Kobe Bryant, la mai putin de o luna de la moartea acestuia, relateaza agentiile internationale de presa.

Pentru a omagia mai bine memoria lui Kobe Bryant, NBA a procedat la mai multe modificari, in principal formatul acestui meci, dar formula, desi alambicata, a adus succesul acestei editii a evenimentului.

Dupa primele doua sferturi, primul adjudecat de Team LeBron James (53-41), iar celalalt de Team Giannis (51-30), meciul si-a schimbat desfasurarea, jucatorii dedicandu-se total atacului si spectacolului. Cel de-al treilea sfert s-a terminat la egalitate, 41-41, iar ultima parte a adus capace, depasiri in forta, faulturi, contestatii pasionate fata de deciziile arbitrilor, niciuna dintre cele doua selectionate nedorind sa cedeze.

Miza a fost victoria, dar si omagiul adus lui Kobe Bryant, precum si suma de 300.000 de dolari oferita de NBA unei asociatii caritabile aleasa de echipa invingatoare. In ciuda unui avans de 9 puncte in debutul sfertului al patrulea, Team Giannis a fost depasita de Team LeBron, mai preocupata de aparare. LeBron James, James Harden si Anthony Davis au adus punctele victoriei, confirmata de o aruncare a ultimului.

Cu 30 de puncte reusite in 20 de minute de joc, Kawhi Leonard (Los Angeles Clippers), component al echipei lui LeBron, a primit trofeul de cel mai bun jucator al meciului (MVP), care poarta de acum numele lui Kobe Bryant.

AGERPRES (AS-editor: Mihai enea, editor online: Simona Arustei)